Z kroniki wydarzeń…czerwiec

Czerwiec 2016r.– zaczyna się radosnym świętem dzieci. W sąsiedztwie naszego sołęctwa mieliśmy okazję obserwować, uczestniczyć
i świętować ten dzień z naszymi dziećmi na różnego rodzaju piknikach rodzinnych. I jak zwykle blizej nam do Gminy Serock. A odbywały się one w Serocku, Jachrance, Dosinie, Skubiance, Dębem i Woli Kiełpińskiej. (patrz zdjęcia)

Kawaleria Konna z 1917r. w akcji… na Święcie Rodzinnym w naszej Parafii w Woli.

Grupa rekonstruktorów zrzeszona w Stowarzyszenie Żołnierzy Mazowsza zmienia epokę historyczną: od Napoleona zmierza do I wojny światowej. Tym razem znani nam już żołnierze rekonstruktorzy wskoczyli na konie i tworzą oddział kawalerii konnej
z 1917 roku.

Wśród nich nie mogło zabraknąć naszego sołtysa – p. Zenka. Bardzo dostojnie wszyscy prezentują się na koniach w lśniących oficerkach i mundurach. Cały oddział był niezwykłą atrakcją na pikniku rodzinnym w Woli Kiełpińskiej. Dziesiątki dzieci nawet dorosłych chciało dosiąść konia i posłuchać ciekawostek o oddziałach konnych walczących w I wojnie światowej. Ci, którzy zagościli na tymże święcie Rodziny mieli okazję do pzeżywania wielu innych atrakcji. (patrz zdjęcia)

Porządki na drogach

Zarząd Dróg Powiatowych po wielu monitach Sołtysa i osobistych rozmowach z Dyrektorem wykonał następujące prace:

27.05.2016r. – pracownicy służby drogowej wkopali znak drogowy z napisem Kępiaste przy drodze powiatowej na końcu wsi od strony Wólki Zalewskiej i Pobyłkowa

15.06.2016r. – pracownicy służby drogowej wykosili pobocza wzdłuż drogi powiatowej biegnącej przez wieś i oczyścili niektóre drzewa z gałęzi. Niestety nie doczekaliśmy się jeszcze usunięcia drzew, które grożą naszemu bezpieczeństwu.

21 – 22.06.2016r. Pracownicy gminnej służby drogowej oczyszczali niektóre drzewa i wykaszali trawy w pasie drogi gminnej biegnące wzdłuż lasów państwowych. Czekamy z niecierpliwością na naprawę drogi gminnej wzdłuż wspomnianych lasów bo coraz trudniej jechać po powybijanych dołkach, których z każdym deszczem przybywa, a nasze pieniądze sołeckie płyną.

Dziękujemy Gminie i Powiatowi, że pamiętają o sołectwie i reagują na ciągłe prośby sołtysa.

17.06.2016r. Rajd po Gminie

I w historii Gminy Pokrzywnica rajd rowerowy po gminnych sołectwach, m.in.: Pokrzywnica, Błędostowo, Ciepielin, Wólka Pobyłkowo. Oraganizatorem rajdu był Wójt naszej Gminy i Ośrodek Pomocy Społecznej. Przekrój wiekowy uczestników zawierał się w przedziale od 10 lat do 65 lat. Wśród nich nie zabrakło naszego niezmordowanego Sołtysa Zenka. Mimo bardzo wietrznej pogody wszystkim dopisywał humor i dobry nastrój. Finał całej imprezy miał miejsce w Pobyłkowie przy biesiadnym stole.

(patrz zdjęcia)

18.06.2016r. Ach co to był za…

Piknik Rodzinny u Sołtysa Zenka – to kolejna udana inicjatywa w naszym sołectwie. Pogoda wymarzona. Niebo nam sprzyja, dobrzy ludzie wspierają i bardzo aktywnie pomagają, przybywa uczestników, atrakcji nie brakuje… a te były wyjątkowo trafione i niepowtarzalne.

Ochotnicza straż pożarna w akcji

Na prośbę sołtysa strażcy w Woli Kiełpińskiej z Gminy Serock przeprowadzili niezwykły pokaz I pomocy medycznej. Po instruktażu p. dr. Pawła, każdy gość pikniku mógł sprawdzić swoje możliwości 

ratowania osoby dorosłej oraz dzieci. A niezwykły pokaz dał tatuś Paweł na swoim synu 7 miesięcznym Maksymilianie. Operowanie wężem i „strzelanie” strumieniem wodnym do tarczy czyli źródła ognia cieszyło się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych, może przyszłych strażaków. Bardzo dziękujemy strażakom z Gminy Serock za to bardzo pouczające spotkanie.

Artystyczne twarze

Urocza wolontariuszka Ania radowała najmłodszych malując niezwykle barwne wzory na buziach i rączkach milusińskich.

Miodowe pszczółki

Ciekawostki z życia pszczółek już po raz drugi opowiadał pan Marian. Niezwykłe hobby udzieliło się wielu uczestnikom imprezy, prowadzili oni ożywione rozmowy z właścicielem pasieki. Pan Marian uzmysłowił wielu z nas wpływ miodu na nasze zdrowie podając konkretne receptury do zastosowania. Dziękujemy !

Wielka artyska… w skromnych progach… domostwa Sołtysa Zenka

Od wielu wielu lat znamy panią Krysię Sienkiewicz ze scen różnych teatrów, z ekranu telewizowa, audycji radiowych.

A od 18 czerwca 2016 roku ze sceny ” namiotu u sołtysa Kępiastego”.

Niezwykłe teksty, monologi, piosenki, humorystyczne opowieści, anegdoty płynęly z ust pani Krysi jak przysłowiowa poezja, a my zasłuchani, z uśmiechem od ucha do ucha wpatrzeni byliśmy w naszego Gościa. Śpieszymy donieść, że pani Krysia nie tylko nas bawiła, ale też uczyła i uzmysławiała niezmienną od wieków prawdę, że to Bóg stworzył przepiękny świat ludzi, zwierząt i zjawisk i wszystko ofiarował nam we władanie. Artystka prosiła, abyśmy wszyscy swoim życiem, zachowaniem każdego dnia umieli za te cudowne dary dziękować. Wzruszające w spotkaniu wielkiej artystki polskiej sceny
z mieszkańcami sołęctwa Kępiaste było to, że to Ona, Gwiazda dziękowała sołtysowi i wszystkim przybyłym za zaproszenie, za zaszczyt tego występu dla naszej społeczności.

Szanowna Pani Krysiu! wszyscy uczestnicy pikniku dziękują za niepowtarzalny koncert na żywo i niezwykłą lekcję artyzmu.

Tradycja zobowiązuje…

Masło produkt bardzo ważny. W dawnej Polsce dodawano go do wielu potraw, pieczeni, zup, sosów, polewek…Wszystko, co miało służyć za potrawę na ”pańskim stole”, zawierało masło.

Zakryty tajemniczy przedmiot wniesiony przez pomysłodawczynie p. Ewę i p. Terenię zaskoczył gości pikniku. Panie zaprosiły do konkursu robienia …masła w starodawnej…kierzy(kierzance, maselnicy, masielnicy, maśniczce, maślniczce) urządzeniu do ręcznego wytwarzania masła. Stosowano je w Polsce jeszcze w XX w. ,również przez gospodynie wsi Kępiaste. Przepyszne masło robiła też babcia Janinka /dawny gospodarz tej posesji/ z wnuczką Terenią. Masło zawinięte w liście chrzanowe i schłodzone w głębokiej studni ‚ zdobiło’ wiele stołów.

Do konkursu stanęło wielu ochotników. Kierzanka poszła w ruch. Zaś pomysłowy p. Mirek robił masło -również z prawdziwej śmietany prosto od krówki – w… litrowym słoiku. Zabawa ze staropolskim zwyczajem była przednia, a masło rozsmarowane na pajdach chleba upieczonego przez p. Sołtysową, smakowało wybornie.

Muzyczna biesiada

Wspólne muzykowanie, śpiewy, rozmowy wszystkich uczestników pikniku u Sołtysa Zenka dopełniło całość bardzo udanej imprezy.

Dziękujemy wszystkim, którzy na różny sposób pomogli
w zorganizowaniu pięknego spotkania społeczności.

UWAGA NIEWYPAŁY!!!

Jeżeli je znajdziesz, zgłoś odpowiednim służbom: straży, policji, saperom. Sołtys służy pomocą.

Ostatnie znalezione niewypały usunęła jednostka saperska
z Kazunia Polskiego.