Z kroniki Sołectwa

08.07.2016r. Służby drogowe z naszej Gminy naprawiały fragment drogi gminnej przy ścianie lasu. Zasypywanie dołków wypłukanych przez deszcz i wybitych przez koła pojazdów to potrzebna czynność, ale chyba syzyfowa… bo za niedługo trzeba znowu prace powtórzyć a to kosztuje… nasze sołeckie pieniądze… topione w deszczowej wodzie.

Kataklizmy…

Przyroda bywa groźna – tak było pamiętnej niedzieli 24.06.2016 r. Tego dnia przez różne rejony Polski i przez nasze Kępiaste przeszła nawałnica; zrywała dachy, wzburzyła rzeki i potoki, zalewała domostwa, łamała drzewa, jak zapałku… niosła grozę i przerażenie przy budynkach i w lesie: zdjęcia zrobione w naszym sołectwie pokazują zniszczenia i grozę. Dziękujemy Niebu, że nic się nikomu nie stało.. .

Maj i czerwiec to szczególny czas adoracji przydrożnych Kapliczek usytuowanych najczęściej na początku i końcu wiosek. Tak jest i w naszym sołectwie. W okresie szczególnej czci oddawania Matce Najświętszej i Sercu Jezusowemu w czerwcu, grupa mieszkańców spotykała się regularnie na cotygodniowej adoracji przy obydwu kapliczkach naszej wsi. Dziękujemy wszystkim za to piękne świadectwo… i podtrzymywanie kultu i tradycji naszych ojców.

Odsyłam też do artykułu o naszej kapliczce w Gazetce Parafialnej Antoni w Woli Kiełpińskiej nr 2

Pielgrzymowanie

Nasze życie, jak twierdzą odważni, to niekończąca się pielgrzymka.. do miejsc, ludzi, wydarzeń… .

8 lipca 2016r kolejny już rok gościli w naszym sołectwie pątnicy IX Pieszej Pielgrzymki Diecezji Łomżynskiej w Intencji Trzeźwości Narodu.. W bieżącym roku szli do Niepokalanowa pod hasłem,, Młodzi nie dajcie się zniewolić,, . Pielgrzymów, zmierzających od strony Dębinek, powitała grupa mieszkańców z proboszczem naszej Parafii na czele przy kapliczce a potem wprowadziła na podwórko sołtysa. Strudzeni pielgrzymi zostali serdecznie przyjęci i obdarowani posiłkiem. Prowadziliśmy serdeczne rozmowy, usługiwaliśmy i pomagaliśmy znieść pielgrymi trud. Patrzę co roku, niby na to samo, a wciąż odkrywam niezwykłe pokłady energii, światła i pokory w ludziach, którzy do nas przychodzą.

Ich zwierzenia, zanoszone intencje uzmysławiają, że nasze życie jest bardzo kruche i powinniśmy za każdą chwilę i każdy dzień ciągle dziękować.

Z podziwem patrzyliśmy na harcerzy – sanitariuszy, którzy czas postoju , czyli odpoczynku przeznaczali na opatrywanie ran u współbraci i z trudem wygospodarowywali czas na posiłek i regenerację sił. To niezwykłe świadectwo!

Niezwykłe jest też to, że to posługiwanie jest pełne radości uśmiechu i śpiewu.

Dziękujemy wielu, wielu gospodyniom Kępiastego za przepyszne , kolorowe, ukwiecone sałatki, ciasta, kompoty, itp. itd., a nade wszystko za serce, radość

i różnorodną pomoc: p. Jadzi, p. Ewie, p.Tereskom, p. Iwonie, p. Basi, p. Hani,

p. Bogusi, p. Magdzie, p. Władysławie p. Małgosi p. Marzence, p. Eli . p. Kasi,

p. Pawłowi, p. Krzysztofowi i wszystkim, którzy ofiarowali cząstkę siebie drugiemu strudzonemu człowiekowi. Pielgrzymi dziękowali nam modlitwą i śpiewem

a ks. Tomek obiecał kolejny tomik wierszy.

Z kulturą i historią w tle……………….

Powstanie Warszawskie

1.08. 2016 r. hołd najmłodszym Powstańcom oddali … najmłodsi mieszkańcy Kępiastego: zapalili znicze, zaśpiewali Hymn… wzruszające tym bardziej, że dwoje z nich urodziło się …1. sierpnia…

Święto Wojska Polskiego

15.08.2016 r. Naszą społeczność bardzo dostojnie i godnie reprezentował sołtys Zenek na oficjalnych uroczystościach państwowych z udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej p. Andrzeja Dudy. Pan Zenek jako rekonstruktor Stowarzyszenia Żołnierzy Mazowsza szedł w I szeregu doboszy otwierających paradę historyczną. Ani zlewny deszcz, ani wichura nie ujęły piękna temu podniosłemu patriotycznemu widowisku .

Wszystkim żołnierzom różnych formacji wręczamy w dniu ich święta bukiet cudnych kwiatów, szczególnie tym mieszkającym w naszym Sołectwie.

Kuligów – Skansen Kultury Ludowej i Ziemniańskiej nad Bugiem

koło Radzymina, niezwykłe miejsce na krótkie wycieczki.

Można tam podziwiać m.in.; przydrożną kuźnię, wiejską chatę, spichlerz, stodołę, oborę, dworek szlachecki oraz wozownię; przed budynkami stoją okazałe rzeźby Marka Gołszewskiego z Marek, – rzeźby wykonywane w drewnie za pomocą piły spalinowej. Zgromadzone w skansenie przedmioty”grały” już w wielu filmach, m.in. w „Zemście” Andrzeja Wajdy.

Kuligów ma również swoje wyraziste miejsce w historii walk o niepodległość. Zasłynęli w nich bohaterscy policjanci w sierpniu 1920 roku. Husarzy śmierci /tak nazywano dzielne oddziały policjantów/ skutecznie pogonili bolszewików przez łąki nad Bugiem. Bardzo sugestywne inscenizacje historyczne można oglądać właśnie nad Bugiem w Kuligowie.

 

Noblista Sienkiewicz…. „LITWOS”

Powieściopisrz, nowelista, publicysta, członek zagranicznych Akademii Nauk i Umiejętności. Pochodził ze zubożałego szlacheckiego rodu herbu Oszyk, po mieczu potomek krwi litewskich Tatarów. Filantrop i wreszcie laureat literackiej Nagrody Nobla z roku 1905. Polecam liczne opracowania Pani Barbary Wachowicz, która z niezwykłym pietyzmem i miłością wędruje po literackich ścieżkach życia wielu pisarzy w tym również Henryka Sienkiewicza. Kilka wyimków z tych opracowań:

,, Górale tatrzańscy nazwali Autora Trylogii „opiekunem narodu” a Stefan Żeromski tymi słowami go żegnał.. ,, Na Polaków biła z tych książek tężyzna żywotna, wiara w siebie, rodząca męstwo, fantazja kawalerska, pewne swego sukcesu uniesienie mocy, potęga zapału… . Nam, co nie mieliśmy poza sobą rządu, konsulatu, opieki prawnej, ten człowiek samotny a przemożny starczył nieraz za polityczny i społeczny urząd… . Był najpierwszym z żyjących Polaków, stał się człowiekiem – sztandarem.”

W 1899 r. pięćdziesięciolecie zgonu Juliusza Słowackiego uroczystość odsłonięcia pomnika autora „Kordiana”uświetnił H. Sienkiewicz przemówieniem, które poświęcił mowie polskiej:”Bóg, tworząc Polaków, rzekł im:oto na domiar wszystkiego daję wam śpiż dźwięczny a niepożyty, taki,

z jakiego ludy, żyjące przed wami, stawiały posągi swym bohaterom: daję wam złoto błyszczące

i giętkie, a wy uczyńcie mowę waszą… i wstała ta mowa, niespożyta, jak spiż… jedna

z najwsanialszych na świecie”. Choć kończy się Rok H. Sienkiiewicza, to warto sięgać po wciąż odkrywane wydarzenia z życia literackiego i np. dowiedzieć się, jak rozczarowała go kuchnia amerykańska, którą uznał za najgorszą na świecie, czy jak schwytał i oswoił borsuka i …poznawał duszę natury itd…

We wrześniu trwały prace renowacyjne przy Kapliczce z 1927 r.

Dziękujemy wszystkim, którzy złożyli ofiarny grosz.

Powstanie Listopadowe… w sołectwie Kępiaste

Z okazji 186 Rocznicy Powstania Listopadowego na manewrach spotkali się rekontruktorzy historyczni. Punktem wypadowym na ”potyczki” była posesja sołtysa Zenka. Przy tej okazji odbyła się profesjonalna sesja zdjęciowa zrealizowana przez dziennkarzy, fotografów miesięcznika ”W SIECI HISTORII ” a dowody widzimy już na okładce w/w pisma , w którym zamieszczono również podziękowanie dla naszego Sołectwa.

70. Rocznica Odbicia Więźniów z Pułtuskiego Więzienia przez Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 25.11.2016 r. Obchody tejże rocznicy miały dwie odsłony; pierwszą w październiku, drugą w listopadzie. Warto było być. Niezwykła postawa młodzieży, która licznie uczestniczy w grupach rekonstrukcyjnych.

Warto odbyć wycieczkę do naszego powiatowego miasta , zerknąć na pamiątkową tablicę i niezwykle sugestywny MURAL na murach dawnego więzienia w pobliżu kościoła św. Józefa.

W potrzasku …. o naszych drogach słów kilka…

Sołectwo Kępiaste od dłuższego czasu czuję się jak w potrzasku .

I nie sprawdza się maksyma ,, wszystkie drogi prowadzą do … właśnie dokąd. Każda droga i gminna i powiatowa na północ i wschód, południe czy zachód nie stwarza warunków bezpiecznego poruszania się. Zrzucanie wszystkiego na warunki pogodowe jest niepoważne i nieodpowiedzialne, szczególnie, że nasze pieniądze sołeckie cały czas ,, wymywa deszcz,, przez co doły, koleiny są coraz głębsze

i uszkadzają nasze samochody..tak, że bez pomocy drogowej się nie obchodzi…

26.08.2016r.

Sołtys wystosował wiele pism do Urzędu Gminy w Pokrzywnicy, do Starosty Powiatu Pułtusk i Zarządu Dróg Powiatowych,

-odbył wiele osobistych spotkań i rozmów telefonicznych, poruszał te bolesne sprawy na sesji Rady Gminy,

-zorganizował delegację mieszkańców do Starosty Powiatu Pułtusk,

podjęte czynności przez urzędy:

-oczyszczenie drzew z gałęzi i wykoszenie trawy na poboczach przez wieś wzdłuż drogi powiatowej.

 • 29.08.2016 i 26.10.216 równanie drogi powiatowej sprzętem mechanicznym, pech chciał, że po dwóch dniach z powodu padającego deszczu, mieliśmy stan wyjściowy(kałuże i doły)
 • 31.08.2016 r. podsypanie i wyrównanie drogi gminnej przez służby drogowe.
 • 13.09. 2016 r.analiza stanu dróg gminnych przez p. Pawła G. z Urzędu Gminy w towarzystwie sołtysa. Ustalono, że na całą drogę wzdłu ż lasów państwowych zostanie wysypanych i rozgarniętych kilka wywrotek żwiru.
 • 29.08. 2016 r. wizyta pracownika elektrowni w sprawie wymiany kabla czteroprzewodowego na jednoprzewodowy na odcinku 200 m wzdłuż drogi powiatowej/ reakcja na pismo i liczne wcześniejsze rozmowy/.
 • 22.09.2016 r. wizyta w sołectwie p. Beaty pracownika Starostwa w Pułtusku. /reakcja na pismo/. Ogląd z sołtysem drzew rosnących wzdłuż drogi powiatowej i zaklasyfikowanie ich do usunięcia z powodu zagrożeń , jakie stwarzają mieszkańcom. Po analizie okazało się, że niektóre z tych drzew nie znajdują się w pasie drogi i wniosek o ich wyciecie muszą złożyć właściciele przyległych działek.
 • 28.09. 2016 r. Mieszkańcy Kępiastego z wizytą u Starosty Powiatu Pułtuskiego. Tym razem nie tylko sołtys, ale inni mieszkańcy mówili o dramatycznej sytuacji na drogach w sołectwie, prosili o pilne inwestycje zaniedbane od kilkudziesięciu lat. Pan Starosta po wysłuchaniu złożył optymistyczną deklarację. Delegacja wróciła z nadziejami, które może spełnią się niedługo… Czy p. Starosta dotrzyma słowa …?!
 • 18.11.2016r. Wyrównywanie ciężkim sprzętem drogi powiatowej.I kolejna powtórka pogodowa…deszcz, deszcz „topi nasze nadzieje”.

Wizyta sołtysa w urzędach w/w sprawach.

I Wieniec dożynkowy z Kępiastego….

9. 10. 11. września 2016 r. kilka gospodyń sołectwa w towarzystwie rodzynka /sołtysa/ spotykało się w cieniu rozłożystych sosen na podwórku p. Magdy

i z pietyzmem tworzyło …dzieło sztuki. Wszystkie elementy wieńca pochodziły z naszych pól, ogródków, ogrodów i lasów. Do mocowania, zgodnie z tradycją, nie użyliśmy żadnego metalu /tylko sznurka/. Symbolika wieńca osadzona została w tradycji kulturowo – historycznej tak naszej regionalnej jak i narodowej.

   1. Wieniec dożynkowy to kolejny historyczny akcent w życiu sołectwa.

W przeszłości wieś nie pojawiała się na dożynkach z własnym wieńcem. Tym bardziej się radujemy, że znalazły się osóby, które chętnie podjęły wyzwanie, poświęciły czas, włożyły w to dzieło serce i umiejętności. Gratulacje dla p. Magdy, Oli, Ewy, Basi, Hani, Tereni, Władzi i p. Zenka./ patrz zdjęcia/.

   1. 09. 2016 r. DOŻYNKI Powiatowo -Gminne w Pokrzywnicy.

Rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną za plony Ziemi w kościele parafialnym w Pokrzywnicy z udziałem Władz powiatowych i gminnych. Następnie długi korowód z orkiestrą i wieńcami dożynkowymi przemaszerował na plac przy remizie strażackiej. Podczas Dożynek mieliśmy okazję zobaczyć:

pokaz sprzętu rolniczego, prezentacje firm, ścieżki edukacyjne Lasów Państwowych, loterie fantowe, degustacja potraw/często za darmo/, przelot balonem dla smiałków i wesołe miasteczko dla milusińskich. To była bogata oferta dożynkowa. W części artystycznej na scenie zobaczyliśmy wiele zspołów z muzyką cygańską

i iluzjonistami włącznie.

Punktem centralnym uroczystości był Konkurs wieńców dożynkowych przygotowanych przez sołectwa, poświęconych wcześniej w kościele.

Wieńców było tylko …14 z całego powiatu. Tym bardziej czujemy się wyróżnieni,

bo nasze Sołectwo zajęło 4 miejsce i otrzymało nagrodę w postaci talonów na sumę 200 zł. Spełnialiśmy wszystkie wymogi regulaminu konkursu.

18. 09. 2016 r. Zebranie sołeckie

W niedzielne popołudnie w namiocie u Sołtysa zebrali się mieszkańcy wsi. Zebranie odbyło się zgodnie z zapisami statutowymi oraz ogłoszonym

i zatwierdzonym porządkiem obrad. Najważniejszy punkt dotyczył rozdziału funduszu sołeckiego przyznanego wsi na rok 2017, a wynosił….

Obecni na zebraniu i uprawnieni do głosowania podjęli uchwałę

o przeznaczeniu funduszu na naprawę dróg. W dalszej części spotkania wysłuchano sprawozdania sołtysa z podejmowanych w ostatnim roku działań, zapoznano się z pismami wysyłanymi do różnych urzędów w sprawie stanu dróg, porządkowania poboczy, zadrzewienia, wymiany kabli elektrycznych, oświetlenia i innych. , pochwalono się nagrodą za wieniec dożynkowy.

Zebrani nie szczędzili bardzo ostrych opinii n/t opieszałości urzędów i władz różnego szczebla dot. poważnych trudności komunikacyjnych w sołectwie .

Z zadowoleniem przyjęli propozycję o wybraniu delegacji na spotkanie ze Starostą, zgłosiło się osiem osób.

W sprawach różnych: ustalono datę „II Święta Ziemniaka” na dzień 8. października, sołtys podziękował najbliższym współpracownikom oraz wszystkim mieszkańcom obecnym i nieobecnym za jakikolwiek wyraz życzliwości i wszelkiej pomocy

w różnych sprawach.

8. 10. 2016 r. II Święto Ziemniaka” w Kępiastym

I choć padało, choć było… „ chłodno to przyszło wielu mieszkańców na drugi Piknik z ziemniakiem w roli głównej, a odbywał się on, jak wszystkie dotychczas na posesji sołtysa.

Ten był szczególny. Nie tylko z powodu rekordowej liczby uczestników, ale również zapowiedzianych artystów . A zaczął się od podzielenia chlebem, który otrzymał sołtys na Dożynkach. Na scenie mieliśmy okazję podziwiać ponownie p. Krysię Sienkiewicz, p. ………członka zespołu „Partita”, młode talenty w osobie ………….. oraz solowy występ p. Zenona naszego sołtysa. Wszyscy obecni wsłuchali się w piosenki, które należą do klasyki polskiej sztuki muzycznej, śpiewali razem

z artystami i bawili przy humorystycznych opowieściach p. Krysi. Takiego koncertu w naszym sołectwie jeszcze nie było. Czekamy na więcej!

Nie zawiódł nasz bajarz p. Marian. Ciekawostki o pracowitych pszczółkach

i zaletach miodu ciągle cieszą się naszym zainteresowaniem. Mielismy też artystyczną prezentację w formie haftów, robót szydełkowych oraz sztuki dekupaż.

Na „wiejskim” stole nie zabrakło przeróżnych wyrobów z ziemniakiem w roli głównej. Kosztowaliśmy więc; zapiekanki , kotleciki, placki, babki, kiszki, przecieraki polewane smalcem i kartofle pieczone w ognisku. Nie zabrakło sałatek/oczywiście z ziemniakiem/, smakowitych ciast / marchewkowe biło „rekordy”zachwytów , ciasteczek oraz napojów. Dziękujemy artystom, dziękujemy mieszkańcom i wszystkim sympatykom takich integracyjnych spotkań. Szczególne podziękowania dla tych, którzy w przygotowania włączają się czynem i aktywnie.

Do zobaczenia wkrótce…….na Sołeckiej Wigilii !

Judymów nie brakuje… i w XXI wieku…

Przez wiele dni w październiku i listopadzie dwóch Judymów bez ciężkiego sprzętu naprawiało nasze drogi( przez las) ”własnymi ręcami”. Zbierali kamienie, wozili gruz i piach, układali, rozgarniali, utwardzali; ofiarowali czas, siły, pieniądze i…zdrowie dla wspólnego dobra. Cieszy fakt, że z pomocą pośpieszyli jeszcze inni

z Siłaczką na czele. Wyrazy szacunku…!!!

ATAK… zimy… 2016

”To istny ARMAGEDON…” stał się w nocy z 1. na 2. grudnia br.

Zgasły lampy przy drogach, żarówki w domach, wygasły też żarze w piecach…powiało chłodem i … grozą, w wielu miastach i wsiach nastała ciemność… na wiele, wiele długich godzin. Rano obudzilismy się w całkiem sporych zaspach, po drodze do pracy mijaliśmy połamane jak zapałki słupy elektryczne i wysokie drzewa, zerwane druty przesyłowe.Niezwykle groźnie wyglądały gałęzie spadające z wysokości pod ciężarem białego ”puchu”.Wielu z nas ponad dwie doby czekało na błysk żarówki; ze spokojem i naszą cierpliwościa było różnie; jednak dziękujmy, że nic nikomu się nie stało a straty były zewnętrzne.

Obraz za oknami jawił się niezwykle pięknie, ale w rzeczywistości pierwszy poważny atak zimy i w naszym sołectwie poczynił niezłe spustoszenie.

Dziękujemy wszystkim, którzy z piłą w ręku usuwali z dróg powalone drzewa

i gałęzie, a służbom drogowym za odśnieżenie dróg.

   1. Grudnia 2016 r.– elektryczna powtórka…

Ponownie u wielu z mieszkańców nastały ciemności i nie mogliśmy normalnie funkcjonować . Służby elektryczne tak się przejęły, że przysłały aż 4 samochody

do naprawy; przechylony słup elektryczny, naciągane przewody, co nieco oczyszczane drzewa, czy to na długo zapewni nam światło w żarówkach na odcinku, który powinien mieć wymienione przewody…?

”PŁOMIEŃ MIŁOSIERDZIA”

wielkie dzieło pomocy Potrzebującym już ruszyło, już w Polsce trwa .

I TY drogi Sąsiedzie, Mieszkańcu , Gościu, Sympatyku Sołectwa możesz się w nie włączyć, możesz zostać dla Kogoś Świętym Mikołajem. Potrzebyjący są obok nas,… mała Natalka lat 5 nagle przestała mówić, chodzić…informacje na tablicach sołectwa. Dobro, które czynimy bezinteresownie wraca do nas dwa razy silniejsze…

Zapraszają wolontariusze.