Z kroniki sołectwa c.d.

Tradycji stało się zadość! ubraliśmy choinkę, nieco inaczej niż w 2015r., Rozświetliliśmy ją kolorami świateł i zagościliśmy pod strzechą u Basi i Bernarda. Gorący barszczyk, bigosik, śledziki i pierożki wszystkim niezwykle smakowały. Wokół wigilijnej świecy rozbrzmiewały słowa serdecznych życzeń z podawanym białym opłatkiem. Sianko z życzeniami w prezencie dla każdego mieszkańca , wspólny śpiew pięknych kolęd przy akompaniamencie akordeonu zakończył wigilijne spotkanie Mieszkańców. Dziękujemy wszystkim za obecność i za wszelką pomoc w zorganizowaniu spotkania.

Zima 2017 roku pozwoliła nacieszyć się urokliwymi zaśnieżonymi krajobrazami. Spacery po skrzypiącym śniegu i szusowanie na nartach czy biegówkach, kuligi mniejsze i większe uradowały wielu z nas.

Jednak to co piękne, nie zawsze jest bezpieczne. Po pewnym czasie nasze drogi zamieniły się w lodowe lustro, po których manewrowanie samochodem było nie lada sztuką. Wielu z nas nie ruszało się z domów, licząc na życzliwość sąsiadów przy zaopatrzeniu w żywność. Jednak do pracy trzeba było docierać codziennie. Jak zwykle Sołtys interweniował u odpowiedzialnych za stan dróg w Gminie i Powiecie. Odpowiedź ciągle ta sama „Nie mamy zwyczaju posypywać solą i piaskiem dróg nie utwardzonych(żwirowych

Szanowne Władze! Nie z naszej winy drogi gminne i powiatowe nie są utwardzone i wyglądają gorzej niż polne.!

W styczniu i lutym dwukrotnie przez drogę powiatową przejechał pług odśnieżający i piaskarka ręczna.

Luty 2017r. Aura była zmienna. Prawie wiosenna odwilż stworzyła niezwykle niebezpieczne warunki na naszej powiatowej i gminnej drodze.

Nie mogliśmy wyjechać ze swoich posesji. Buty zapadały sie w błotną maź, samochody lgnęły w błocie w różnych miejscach sołectwa. Sołtys z ciągnikiem był wzywany do pomocy nawet w nocy.O konieczności naprawy nawierzchni dróg mówimy od lat. Od dwóch lat piszemy, pukamy do władz, jeździmy na spotkania

i sesje.

Właśnie 24.lutego 2017r. na sesji Rady Gminy w Pokrzywnicy pojawili się mieszkańcy wsi wraz z Sołtysem. Z przykrością zauważamy te same zachowania. Radni patrzą w stół lub podłogę – nawet szokujące zdjęcia położone im przed oczy nie dziwią i nie prowokują do reakcji czy solidarności tylko czysto ludzkiej, sąsiedzkiej. Głosy zdesperowanych mieszkańców nie są słyszalne. Pan Wójt ciągle swoje powtarza od kilku lat. „To nie do mnie , to nie moje drogi”. Na pytanie: ,,Jaką inwestycję zaplanował w najbliższym czasie dla sołectwa” słychać tylko ciszę… ciągle brak odpowiedzi.

Szanowna Władzo!

Drogami przechodzącymi przez nasze Sołectwo poruszają się setki samochodów. Ruch kołowy nasilił się w bardzo dużym tempie w ostatnich latach. Nie wolno udawać, że nie ma problemu.

Co w szkole słychać?

Od września zmienia się w polskiej szkole ustrój szkolny. Wracamy do szkół ośmioklasowych i czteroletniej szkoły średniej, zaistnieją też szkoły branżowe, z których najbardziej cieszą się przedsiębiorcy. W naszeh gminie zmianami oświatowymi radni zajmowali sie na dwóch sesjach 26 stycznia i 24 lutego 2017r. Powodem był protest rodziców, którzy nie zgodzili się na przekształceniu ich szkół ( tj. w Pobyłkowie Małym i Gzowie) w szkołę filialną podporządkowaną Szkole Podstawowej w Dzierżeninie. Protest środowiska szkolnego był na tyle skuteczny, że Kuratorium Oświaty przywróciło stan pierwotny i dzisiaj po ostatniej uchwale mamy cztery ośmioklasowe szkoły podstawowe i dwa wygasające gimnazja.

Luty 2017 r.

Żyj tak, żeby kiedy cię zabraknie, ludziom było nudno” Myśl Juliana Tuwima szczególnie lubiła Krystyna Sienkiewicz. Odeszła 12.lutego 2017r., wielka aktorka, piosenkarka, felietonistka, pisarka, malarka i nasza sąsiadka, koleżanka, przyjaciółka a nade wszystko miłośniczka zwierząt.. 21 lutego na Cmentarzy Powązkowskim licznie zgromadzeni miłośnicy teatru i przyjaciele odprowadzili panią Krysię na wieczny spoczynek. Wśród obecnych było wielu mieszkańców wsi i nasz Sołtys, który oficjalnie pożegnał naszą mieszkankę słowami. Informujemy, że społeczna zbiórka przyniosła 665,0 zł, 100,00 zł wydano na wieniec, na mszę św. 50 zł w Woli Kiełpińskiej/odbyła się 21. maja/. Pozostałą sumę wpłacono na konto Fundacji im. 120- lecia Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Milanówku.

Otrzymaliśmy piękny Dyplom z podziękowaniem

W lutym pożegnaliśmy też niezwykłą damę polskiej sceny Danutę Szaflarską. Przeżyliśmy też głęboko śmierć cudownej wolontariuszki – misjonarki zamordowanej Chile. Po drodze wielu innych znanych ludzi z różnych środowisk, w tym też Witolda Pyrkosza..

„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”

Z kulturą i historią w tle…

ROK 2017 to kolejny czas bogaty w przeróżne rocznice, jubileusze , wydarzenia. Warto nad nimi zatrzymać sie z zadumą … a może uczestniczyć…

Luty 2017r. – 90 Rocznica ustanowienia Mazurka Dabrowskiego

hymnem Polski

Luty 2017r. – „ Bieg Wilczym tropem”

W wielu miastach Polski odbyły się niezwykłe sportowe zmagania dla uczczenia pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Takowy bieg odbył się w naszym powiecie w Pułtusku, gdzie medale na mecie, dzieciom, młodzieży i dorosłym wręczał , m.in; Sołtys Zenek.

Już otwierają się też bramy ” Muzeum Żołnierzy Wyklętych i więźniów politycznych PRL,,.już ustawiają się kolejki…

Cała Polska czyta…narodowe czytanie

W lutym wybieraliśmy książkę do narodowego czytania.

Para Prezydencka ogłosiła, że w 2017r. będziemy czytać

Wesele” – Stanisława Wyspiańskiego.

Rok 2017r. 100 – Lecie Objawień w Fatimie, Trojgu dzieciom od 13. maja do 13. pażdziernika 1017 roku ukazuję się Matka Boża i przekazuje zadania modlitewne , które mają uratować świat przed kolejnymi kataklizmami ….

Rok 2017r. – 300- lecie Koronacji Matki Boskiej Częstochowskiej przez ..

Rok 2017 – 100 – lecie Rycerstwa Niepokalanej, którego założycielem był Świety Ojciec Maksymilian Maria Kolbe.

Miłość i pasja genialnej kobiety:

Maria Skłodowska Curie – pierwsza kobieta, która zdobyła nagrodę Nobla dwukrotnie w dwóch różnych kategoriach fizyce i chemii. Rodzinie Curie przyznano aż pięć nagród Nobla.

Rok 2017″ – Rokiem rzeki Wisły; wpisują się w niego też wszystkie wydarzenia zaplanowane na Mazowszu.

150. rocznica urodzin Władysława Reymonta, autora ,,Chłopów,,

600 – lecie -nadania praw miejskich Serockowi,

z tej okazji mnóstwo atrakcji i niezwykłych wydarzeń o różnym charakterze: z Kępiastego do Serocka to przysłowiowy rzut beretem, warto korzystać przez caly rok…

W dniu 16 marca 2017r w Pułtusku odbyło się spotkanie Pani premier z repatriantami z Kazachstanu. Całe rodziny goszczą w Domu Polonii w Pułtusku.

Pani Premier odbyła niezwykle serdeczne rozmowy i przedstawiła ustawę regulującą sprawy powrotu do ojczyzny skazanych i wysiedlonych Polaków

po II wojnie światowej. Po tym spotkaniu miało miejsce następne z mieszkańcami Pułtuska i władzami. Pani Premier w bezpośredniej rozmowie i odpowiedziach na zadawane pytania z publiczności dała wiele nadziei na poprawę na wielu płaszczyznach,( m.in. w zakresie infrastruktury dróg powiatowych i gminnych).

Trzymamy za słowo…!

Dzień 8 marca 2017r.

Jak co roku Sołtys w tym dniu osobiście wręczył róże i składał życzenia wszystkim Kobietom sołectwa.

Dzień sołtysa 11 marca 2017

W tym dniu przedstawiciele Rady Sołeckiej i mieszkańcy zrobili niespodziankę sołtysowi. Złożyli życzenia z tej okazji i wręczyli baaardzo symboliczny i praktyczny prezent…/ widoczny na zdjęciu/

Kultura a integracja mieszkańców sołectwa…

Raz w kinie w Nasielsku, drugi w teatrze w Domu Kultury w Serocku, jeszcze innym razem na koncertach czy wystawach…

Oto już spora grupa mieszkańców od najmłodszych do najstarszych dość systematycznie wspólnie się zwołuje przy okazji różnych wydarzeń kulturalnych

i tak:

22.03.2017 Elżbieta Dzikowska niezwykła podróżniczka i pisarka kolejny raz dostarczyła mnóstwo wiadomości, opowieści i ciekawostek popartych zdjęciami filmami dzieciom, młodzieży i dorosłym zebranym w Domu Kultury w Serocku.

09.04.2017r. Wieczór w teatrze zapewnili nam Piotr Cyrwus i Szymon Kuśmider wcielając się w tytułowych bohaterów sztuki Sławomira Mrożka „Emigranci”. Przedstawienie, na którym można się uczyć uważnej lektury dramatu okazało swoją piorunującą moc, bo przeniosło się poza konkretny czas. Dzisiaj można go odbierać jako komentarz współczesnej emigracji, która często staje się ułudą. Byliśmy pod wielkim wrażeniem treści i gry aktorskiej.

04 i 05.04 2017r to dwa spotkania z historią

Husaria, elita Rzeczpospolitej z atrybutami, niezwykłe ciekawostki miłośnika, rekonstruktora oraz naukowca historyka, warto było być

Zbrodnia Katyńska temat tak żywy jak i bolesny wciąż dostarcza nowych szokujących informacji, obok których nie wolno nam przejść obojętnie. Zbudowała mnie postawa licznie zgromadzonej młodzieży.

W trosce o naszą Małą Ojczyznę…!

 • rozmowy Sołtysa w Gminie i Starostwie n/t dróg złożenie pism

 • 24.03. i 31.03. 2017r naprawa drogi powiatowej poprzez wysypywanie żwiru, przejazd równiarki osobisty nadzór pana Dyrektora Kaczmarczyka w obecności Sołtysa.

  • 30.03.2017r Sesja w Gminie w interpelacjachSołtys i delegacja ze wsi apeluje o poprawe dróg.

  • 10.04. i 20.04.2017r służby drogowe Gminy Serock poprawiły swoją drogę gminną dla naszych celów dochodząca do granic naszego Sołectwa. Dziękujemy.

  • W kwietniu przez wiele dni grupa mieszkańców wsi przy nakładzie swoich sił , zdrowia i finansów poprawiała doły i dołki na drogach dojazdowych Sołectwa.

  • 22.04.2017 straszna wichura kolejny raz zerwała kable energetyczne, na szczęście przerwa w dostawie prądu była krótka.

   Zdziwienie obserwatora…, czy do usuwania awarii i szkód z udziałem wysokich drzew wyjeżdża się bez piły spalinowej?!

  • 23.05 i 24.05 2017 naprawa drogi gminnej wzdłuż Lasów Państwowych:wysypanie 180 ton tłucznia i rozprowadzenie ,

   nad pracami czuwał p. Paweł, sołtys a przez chwilę gościł sam wójt

   p. A. Rachuba

Wielkanoc 2017r.

09.04 2017r na Wielkanocnym Jajeczku w domu u Państwa Wiadrowskich spotkała się ponad 30 osób. Były życzenia, dzielenie się Święconym oraz przeróżnymi przetworami gospodyń sołectwa od żurku babuni, przez baby, jaja, sałatki a na chlebie kończąc. Gospodarze pamiętali też o najmłodszych mieszkańcach i dla nich przygotowali zajączkowe niespodzianki ukryte w gałązkach drzew na posesji Sołtysostwa. To było cudowne spotkanie tym bardziej, że gromadzą się razem nasi szacowni seniorzy, ukochane dzieci i wnuki.

Święta Wielkiej Nocy to czas niezwykłej radości i siły tak w wymiarze duchowym jak i fizycznym …

Po wspaniałym świętowaniu spora grupa mieszkańców wieczorem spotkała się ponownie ...w Teatrze w Ośrodku Kultury w Serocku .

Impresje artystyczne – gotowe i wymarzone widoki, zwierzątka,

napisy nad bramą wjazdową na swoją posesję!

Możesz zamówić u artysty w naszym sołectwie- kontakt z sołtysem

Maj 2017

Znane przysłowie -„ Kwiecień , plecień, bo przeplata trochę zimy trochę lata” – staje się aktualne również w maju.

A ten przywitał nas przymrozkami i gradem. Co za czasy…!!. Mimo to porządkujemy ogródki, kapliczki, siejemy i sadzimy kwiaty, różne rośliny. Dziękujemy tym społecznikom i wolontariuszom, którzy dbają o nasze wspólne dobro i jego piękno.

 • uporządkowano teren, zasadzono kwiaty przy obydwu kapliczkach,

 • uporządkowano przestrzeń wokół znaku drogowego z napisem Kępiasate na granicy gmin,

 • zebrano kilka worków śmieci wzdłuż naszych dróg ( zeskładowanych u Sołtysa, skąd zabrały służby odpowiadające za czystość),

 • Apel do wszystkich: Drogi Sąsiedzie, Turysto dbaj o czystość, nie wyrzucaj papierów, petów i butelek przez okna samochodów!

  (a może je kiedyś pokażemy z numerem rejestracyjnym ?!),

 • Majowe i Czerwcowe spotkania modlitewne przy obydwu naszych Kapliczkach stały się piękną tradycją, każdy może powiększyć grono uczestników; zapraszamy szczególnie w tym jubileuszowym Roku.

3. 06 2017 r. PIKNIK RODZINNY u Sołtysa Zenka

 1. Pierwsze Narodowe, czyli sołeckie Czytanie WESELA S. Wyspiańskiego

Majowo – czerwcowe piknikowanie staje się naszą miłą i oczekiwaną tradycją. Ta właśnie radość i poczucie więzi z sąsiadami jest najlepszą zapłatą za wszystkie trudy i wysiłek organizatorów.

Już nigdy nie usłysymy pani Krystyny Sienkiewicz, naszej sąsiadki w piosenkach, humorystycznych opowieściach na żywo, na scenie u Sołtysa Zenka. Wspominaliśmy panią Krysię tego czerwcowego popołudnia w indywidualnych rozmowach. I wprawdzie nie było reczitalu naszej słynnej artystki, ale był teatr dramatyczny.

Namiot biesiadny sołtysa przeobraził się w bronowicką chatę z Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Pani Teresa- pomysłodawczyni zadbała o atrybuty do przedstawienia, przywołała liczne postaci i symbole, interpretując i objaśniając ich bogatą warstwę znaczeniową. Był stół nakryty białym obrusem, chochoł z różą w środku, czapka z piór, złoty róg, słynny sznur, kosy sierpy motyki i słynna złota podkowa oraz najważniejsi uczestnicy Wesela poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic.

Zebrani mieszkańcy Sołectwa(goście weselni) otrzymali swoje role i znakomicie się w nie wcielili, czego wyrazem była niezwykła ekspresja z jaką odtwarzali pirwowzory z dramatu, m.in. Czepca, Dziennikarza, Gospodyni, Gospodarza, Pan Młodego, Pani Młodej i innych. Wszystkim uczestnikom Narodowego Czytania teatr bardzo się spodobał i czekają na kolejne występy ze sobą w roli głównej.

Oprócz wielkiej kultury historyczno-literackiej mieliśmy też kulturę kulinarną. Najpirw Pani sołtysowa ugościła wszystkich pyszną grochówką, a potem panie zaprosiły panów do ,,pierogarni,,. Zmusiły ich do lepienia pysznych pierożków, które po ugotowaniu szybko znikały z talerzy.

Nie zabrakło warzywno-mięsnego grilowania i biesiadnego śpiewania przy akordeonach. A echo niosło i niosło…

Jak zwykle nie zawiodły nas pszczółki , które Panu Marianowi wyprodukowały całkiem sporo miodowego eliksiru na przekór aurze.Niektórzy na gorąco go kosztowali rozsmarowując na pajdach pysznego chleba upieczonego przez gospodynię posesji. Przez wiele godzin smakowaliśmy kosztowaliśmy i radośnie się bawiliśmy. Dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc.

Zapraszamy na następne sołeckie integracje.

08.07.2017r.

Pielgrzymka Trzeźwości to co roku wielki zaszczyt dla wsi Kępiaste. Tego dnia gościmy i radośnie przyjmujemy pielgrzymów… na posesji u Sołtysa. I tym razem duża część mieszkańców nie zawiodła i ugościła grillowymi potrawami, przepięknie udekoronowanymi sałatkami i wypiekami a nade wszystko swoją obecnością i serdecznością.

Drogie Panie i Panowie Sasiędzi byliście wspaniali!. Podwórko u sołtysa rozbrzmiewało gwarem i śpiewem przy gitarach i akordeonie.Mimo zmęczenia , obolałych i poranionych stóp pielgrzymujący byli szczęśliwi i wdzięczni mieszkańcom, ofiarowując piękne modlitwy za wszystkich darczyńców. Wspólne bycie z pielgrzymami zamknęliśmy spotkaniem modlitewnym z Matką Bożą przy kapliczce w przededniu kolejnego Objawienia Pani Fatimskiej 13 lipca 1917

Szanowni Państwo!

Cudnych i bezpiecznych wakacji wszystkim Mieszkańcom

i Gościom Sołectwa Kępiaste

życzą Teresa i Zenon Wiadrowscy