Kronika wydarzeń – z ostatniego półrocza

Dożynki 2017r. z rozmachem – 3.09. i 10. 09. 17 r./nigdy wcześniej się nie odzywał/

To drugie w historii sołectwa Kępiaste aktywne uczestnictwo w dożynkach. I to jak w haśle reklamowym 2 w 1. Już wyjaśniam. Mieszkamy i żyjemy na rozdrożu dwóch gmin. Do jednej należymy duchem, czyli jesteśmy cząstką Parafii Św. Antoniego w Woli Kiełpińskiej należącej do gminy Serock a ciałem, czyli administracyjnie do gminy Pokrzywnica. W każdej z gmin istnieje tradycja świętowania dożynkowego . Grupa gospodyń na czele z Sołtysem odważnie zadeklarowała, że weźmie udział w obydwu miejscach „dożynkowania”. II wieniec dożynkowy zrobiony „ręcami mieszkanek Kępiastego i małych pomagierów nawiązywał symboliką do wydarzeń z 1917r i był osadzony w tradycji kulturowo-regionalnej. Oczywiście wszystkie elementy – wieńca pochodziły z naszych pól, łąk, ogrodów i lasów. I choć pracy wymagało wszystko: i plecione ze słomy owsianej warkocze na głowie Maryi i miniaturowe snopeczki ustawione w kopki (obraz typowy dla polskiej i naszej wsi sprzed laty) i upinane szyszeczki na szałasie (takowe budowaliśmy pasąc bydło na okolicznych polach i w lasach lub bawiąc się w podchody), czy ukwiecona suknia Maryjna i kolorowy kwiatowo-warzywny ogródek z urodziwym „prawusem” – to warto było. Zaprezentowaliśmy się pięknie (choć deszcz nas zmoczył) 3 września 2017r w Woli Kięłpińskiej. Było nam szczególnie miło, bo o naszej historycznej obecnośći mówiły władze gminy i starostwa, a wieniec przeznaczono na wystawę w urzędzie.

10 września 2017 r. zaprezentowaliśmy się ponownie, ale podczas rodzimych dożynek w Pokrzywnicy.Było wystawnie, okazale i bardzo pogodnie. W konkursie wieńców otrzymaliśmy główne wyróżnienie i nagrodę w postaci talonu na 200,00 zł. Z przykrością stwierdzam, że coraz więcej wieńców jest „kupionych” i wykonywanych przez zawodowe artystki… I jak tu konkurować? Jednak jako społeczność mamy powody do dumy bo: wieniec robiliśmy od 29.08.17 a nasze „grono artystyczne „się znacznie powiększyło i było nas więcej niż w w 2016r., w pomysłach się prześcigaliśmy a cierpliwości do tej koronkowej pracy nikomu nie brakowało szczególnie, że zmienna aura o różnych porach dnia nas nie oszczędzała. Gratulacje i podziękowania dla p. Tereni, Władzi, Iwonki, Basi,Hani, Oli, Magdy 2x, Ewy, Kasi, Karoliny, Jadzi, Matyldy, Mai, Maciusia, i … Zenka i wszystkich, którzy ofiarowali swoje plony z ogródków .(patrz zdjęcia)

Sesja w gminie –

Wspominam o niej dlatego, że zachowania jednego z radnych można by skwitować porzekadłem „urwał się z choinki”. Otóż już prawie 3 lata mam zaszczyt piastować społeczną funkcję sołtysa, walczę o nasze drogi w urzędach bez przerwy, a podczas każdej sesji w gminie nie przegapiłem żadnej sposobności , by w interpelacjach i pismami” wiercić” przysłowiową dziurę w brzuchu. Ale dopiero na tej sesji radny p.Paweł Malinowski/nigdy wcześniej się nie odzywał/ obudził się i zauważył katastrofalny stan dróg w sołectwie Kępiaste (które należy do jego okręgu wyborczego); bo podobno tędy przjeżdżał i nie dało się jechać) Cóż za błyskotliwa przezorność… chyba przed nadchodzącymi wyborami 2018r.?!

30. 09. 2017 r. Zebranie sołeckie

W sobotę przed południem w namiocie u Sołtysa zebrali się mieszkańcy wsi. Zebranie odbyło się zgodnie z zapisami statutowymi oraz ogłoszonym i zatwierdzonym porządkiem obrad. Najważniejszy punkt dotyczył rozdziału funduszu sołeckiego przyznanego wsi na rok 2018, a wynosił 9130,00 zł

Obecni na zebraniu i uprawnieni do głosowania podjęli uchwałę o przeznaczeniu funduszu na naprawę dróg i oświetlenie solarne drogi gminnej. W dalszej części spotkania wysłuchano sprawozdania sołtysa z podejmowanych w ostatnim roku działań, zapoznano z pismami wysyłanymi do różnych urzędów w sprawie stanu dróg, porządkowania poboczy, zadrzewienia, wymiany kabli elektrycznych, oświetlenia i innych. , pochwalono się nagrodą za wieniec dożynkowy oraz Dyplomem -podziękowaniem za zebranie funduszy na Schronisko dla zwierząt w Milanówku, którego to członkiem była śp. Krystyna Sienkiewicz.

Z zadowoleniem mieszkańcy przyjęli propozycję sołtysa o wybraniu delegacji na spotkanie ze Starostą, w sprawie drogi powiatowej, zgłosiło się pięć osób.

W sprawach różnych: ustalono datę „III Święta Ziemniaka” na dzień 14.10.17r. .

Sołtys podziękował najbliższym współpracownikom oraz wszystkim mieszkańcom obecnym i nieobecnym za jakikolwiek wyraz życzliwości i wszelkiej pomocy sprawach różnych.

Drogi – 02.10.2017r. Równanie drogi gminnej od strony lasów państwowych tłuczniem w ilości jedna wywrotka (starczyło tylko na pół drogi, część tłucznia znalazła się też bardziej w lesie niż na właściwej drodze (nie pomogły podpowiedzi sołtysostwa i ich osobiste zaangażowanie) – przywieziono, wyrzucono, rozgarnięto – a jak gospodarnie czy niedokładnie – to już inny temat. Kolejne pieniądze z funduszu sołeckiego rozmyte w deszczu!. Deszczowa pogoda towarzysząca tym pracom ponownie pogorszyła ich oczekiwane skutki.

Spotkanie u Starosty Pułtuskiego w dn. 06.10.2017r.

Delegacja mieszkańców kolejny już raz udała sie do p. Starosty Jana Zalewskiego. W sprawie drogi powiatowej prowadzącej przez wieś. Przypomnę że p.Starosta w ubiegłym roku obiecał naprawę drogi w bieżącym roku tj. 2017. Mamy kolejne odroczenie inwestycji . Czyżby kolejne łudzenie obietnicami ( proszę wybaczyć) naiwnych mieszkańców wsi. Szczególnie jest to przykre, że gmina i p. Wójt odsyłają nas do do Powiatu, a sami nic dla nas nie planują, ani nie proszą za nami, ani nie chcą dofinansować wspólnie tej inwestycji, jak to zrobili dla innych sołectw w naszej gminie.

Drogi -13.10.2017r. Wreszcie … drugi raz w tym roku przeszła równiarka po drodze powiatowej i przez las. Operator p. Tadeusz pracował kilka godzin i zrobił swoją robotę fachowo i po mistrzowsku/bo do tej pory różnie z tą fachowością bywa ło/. I choć nie obyło się bez narzekań niektórych z nas ( to po pewnym czasie, chyba wszyscy dojrzeliśmy do stwierdzenia), że tak profesjonalnie wyrównanej drogi, m in. przez las nie mieliśmy nigdy. I żeby nie te obfite deszcze, może byśmy się z różnymi trudami godzili. Zniecierpliwonym i niezadowolonym sołtys przypomina, że zna drogi sołeckie i gminną b. dobrze, wie o każdym dołku, a wiele z nich sam podsypywał piachem i kamieniami wespół z sąsiadami z p. Radkiem, Arturem, Waldkiem, Mirkiem. A wszystko dla dobra wspólnego wszystkich mieszkańców. Zapraszamy wszystkich mieszkańców z łopatą i grabiami do wyrównywania dróg na wysokośći np. swojej działki.” I proszę nie narzekać tylko wziąć się za robotę”to rada sąsiada dla mało aktywnych – pół żartem. Proszę wybaczyć, ale nie będę odpisywać na emocjonalne maile otrzymane w ostatnim czasie. Może nadszedł czas, aby zmienić retorykę i myślenie i włączyć się w różne inicjatywy. Sołtys wszystkiego sam nie da rady załatwić!.

14.10.2017 r. III Święto Ziemniaka” w Kępiastym

Tego sobotniego popołudnia nie padało, a i też jesienny chłód nie odstraszył stałych i wciąż nowych uczestników III Pikniku z Ziemniakiem w roli głównej. Spotkaliśmy się jak zwykle w zagrodzie Sołtysostwa. Smakowaliśmy przepyszne ziemniaczane potrawy , sałatki, ciasta, i nalewki. Nie zabrakło artystycznych występów, tym razem w rolę aktorów wcielili się najmłodsi mieszkańcy wsi pod czujnym okiem p. Sołtysowej. Zagadki, rymowanki, frazeologizmy i szereg pytań rzucanych 2 drużynom gości (a one walczyły o talerz ziemniaczanych pączków sołtysowej i michę kartofli do obierania), okazały się kolejnym strzałem w dziesiątkę podczas pikniku. Puentą występów artystycznych była refleksja p. Tereni nad książką autorstwa śp. Krysi Sienkiewicz, opisaniu miejsc naszego sołectwa i przemijalnością życia. Wszyscy stwierdzili, że jesteśmy szczęściarzami, bo to wśród nas na naszym podwórku p.Krysia udzielała ostatnich „wywiadów prasowych” i dała jeden z ostatnich koncertów z niezwykłą dawką humoru i śmiechu. Wspólne biesiadowanie przy 2 akordeonach i obecności p.Jurka który bawił wszystkich dobrą piosenką, dowcipem i humorem, zakończyło III bardzo udane Święto Ziemniaka.

Do zobaczenia wkrótce…na SołeckiejWigilii !

W dniu 9 listopada 2017r. w Urzędzie Gminy w Pokrzywnicy odbyła się XXVIII Sesja Gminy… zaś 19.12.2017r. kolejna .

O „Rutynowej sesji i …udawanym patriotyzmie” i Niepokoju wokół budżetu gminy Pokrzywnica czytaj w gazecie Pułtuski Obserwator

Trzecia Wigilia w Sołectwie 16.12.2017r.

słowo zostało puszczone w eter, ale dopowiedzmy…

Zgodnie z tradycją naszych ojców, pielęgnowaną od wieków, zaczęliśmy od ustrojenia choinki i wspólnego pozowania do zdjęć. Akrobacje na drabinie tym razem uskuteczniał p. Radek. Było radośnie z humorem i rodzinnie mimo chłodu i kropelek deszczu.

Gościnność Państwa Banachów i świąteczna dekoracja altanki, dała namiastkę wrażenia, że jesteśmy w stajence w Betlejem. Na stole wigilijnym nie zabrakło tradycyjnych potraw: karpia, śledzia, pierogów, pysznego barszczu , kapusty z grzybami, sałatek, raczuchów, makowca, sernika, pierniczków itd…. Jednak na centralnym miejscu stołu na sianku leżał opłatek i paliła się świeca.

To Nim, po życzeniach Sołtysa, dzieliliśmy się i składaliśmy sobie życzenia, zaśpiewaliśmy kolędę na rozpoczęcie Wieczerzy.

Dla każdego gościa był przygotowany woreczek z siankiem i niezwykłym listem od…Jezusa. Taki cudowny list otrzymali uczestnicy uroczystej Wigilii w Pokrzywnicy od uczniów szkoły, która wystawiała JasełkA/ patrz zdjęcia/.

Kosztowaliśmy pyszne potrawy, śpiewaliśmy gorącym sercem wiele cudownych kolęd, prowadziliśmy długie Polaków rozmowy, cieszyliśmy się sobą. Już teraz zapraszamy w 2018 r. , szczególnie tych, którzy z różnych powodów nie dotarli, pamiętajmy, że talerz dla Gościa zawsze czeka….

Dziękujemy wszystkim społecznikom za dary i pomoc w organizacji kolejnego cudnego spotkania i jak w pieśni”Dzielmy się chlebem, dzielmy się niebem…”

09.12.2017r. Wigilia w Gminie Pokrzywnica z udziałem ks. biskupa, władz samorządowych , sołtysów , grup AA, szkół i innych osób.

Drogi u schyłku roku 2017

    • w grudniu gmina podsypała tłuczniem dołki na naszej drodze przy lesie / po miesiącu sporo z nich się wybiło ponownie, nadzieja w mrozie /,
    • powiat 2 razy wyrównał drogę przez wieś,
    • Serock 2 razy podsypał tłuczniem i wyrównał drogę przy żwirowni/szczególne podziękowania, bo nie mają tu swoich mieszkańców/

ŻYCZENIA NOWOROCZNE

SZANOWNI PAŃSTWO

MIESZKAŃCY Z RODZINAMI, GOŚCIE I SYMPATYCY SOŁECTWA KĘPIASTE

ROK 2017 PRZECHODZI DO HISTORII.

WCHODZIMY W NOWY 2018 – ROK NIEZWYKŁEGO JUBILEUSZU 100-LECIA

ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ. TWORZYMY HISTORIĘ.

JAK CI POLACY SPRZED WIEKU, CZUJMY SIĘ WDZIĘCZNYMI POTOMKAMI TYCH, KTÓRZY ZA NASZĄ WOLNOŚĆ ZŁOŻYLI NAJWYŻSZĄ OFIARĘ.

NIECH 2018 ROK ZAPISZE SIĘ WIELKIMI ZGŁOSKAMI W PAŃSTWA

OSOBISTEJ HISTORII, ALE TEŻ HISTORII NASZEJ UKOCHANEJ POLSKI.

NIECH BĘDZIE DLA KAŻDEGO Z PAŃSTWA SPEŁNIENIEM MARZEŃ

I PLANÓW, OBDARUJE SZCZODRZE ZDROWIEM, RADOŚCIĄ, SUKCESAMI,ODRODZI GŁĘBOKIE POCZUCIE DUMY I PATRIOTYZMU TAK W WYMIARZE NARODOWYM JAK I LOKALNYM.

NIECH NASZA SOŁECKA WSPÓLNOTA ROZWIJA SIĘ W DUCHU

POKOJU, ZGODY, ZACIEŚNIANIA WIĘZI DLA DOBRA „MAŁEJ OJCZYZNY”

I NA CHWAŁĘ POKOLEŃ NASZYCH DZIECI I WNUKÓW.

W TYM WIEKOPOMNYM CZASIE BĄDŹMY PIELGRZYMAMI MIŁOŚCI, POLSKOŚCI I GODNYMI ŚWIADKAMI HISTORII.

TEGO Z SERCA ŻYCZY

ZENON WIADROWSKI z żoną Teresą

    • SOŁTYS KĘPIASTEGO